DKF RUMCAJS zaprasza na filmy – styczeń 2023

Seanse odbywają się w każdy poniedziałek o godzinie 18.00 w Klubie Politechnik

2.01.23 – „Kirkut na Kierkowie – Rzecz o Żydach Żareckich”

Żarki. Dziś letniskowe miasteczko na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Leśniów ze słynnym źródełkiem, Letnisko z drewnianymi willami, sosnowe lasy. Jak wiele miasteczek w okolicach Częstochowy, ma za sobą bolesną historię. Zobaczymy ją w filmie „Kirkut na Kierkowie – Rzecz o Żydach Żareckich”.

Film trwa 55 minut, a jego twórcą jest Bartosz Bednarczuk, założyciel projektu Historia Zapomniana oraz dziennikarz Telewizji TVS.  

Po projekcji filmu spotkanie z autorem.

(WSTĘP DARMOWY)

9.01.23 –  „IO”

Oglądany z perspektywy zwierzęcia, świat wydaje się tajemniczą zagadką. IO, szary osiołek
o melancholijnych oczach, spotyka na swojej drodze ludzi dobrych i złych, doświadcza radości i bólu. Jego losem rządzi przypadek, który w sekundę zmienia szczęście w rozpacz, a smutek w nieoczekiwaną błogość. Ale IO ani na chwilę nie traci swojej niewinności.

Reżyseria: Jerzy Skolimowski

Scenariusz: Jerzy Skolimowski, Ewa Piaskowska

Obsada: Sandra Drzymalska, Isabelle Huppert, Lorenzo Zurzolo

prod. Polska, Włochy, 2022r., 86 min.

DRAMAT

16.01.23 –  „Nitram”

Hipnotyczny „Nitram” wciąga nas w świat tytułowego bohatera, jak w mroczny, dziwny sen, po którym przychodzi szok i gwałtowne przebudzenie. To thriller psychologiczny z domieszką czarnego humoru i szczyptą surrealizmu – ekscentryczne, zwodnicze kino, precyzyjnie zmierzające do mocnego finału. Justin Kurzel, nieustraszony badacz historycznych traum, twórca głośnych „Snowtown”, „Prawdziwej historii gangu Kelly’ego” i „Makbeta”, po raz kolejny udowadnia, że rodzinne problemy, emocjonalne deficyty i dorastanie w samotności to prawdziwie wybuchowa mieszanka.

Reżyseria: Justin Kurzel

Scenariusz: Shaun Grant

Obsada: Caleb Landry Jones, Judy Davis, Anthony LaPaglia, Essie Davis

prod. Australia, 2021r., 110 min.

THRILLER

23.01.23 –  „Cicha ziemia”

Anna i Adam wynajmują wakacyjny dom na słonecznej włoskiej wyspie. Na miejscu okazuje się, że wymarzona willa nie spełnia ich oczekiwań, a wyspa boryka się z brakiem wody. Obecność wynajętego do naprawy basenu robotnika rozpocznie nieoczekiwany łańcuch niepokojących zdarzeń. W pozornie zgodnym małżeństwie do głosu dojdą mroczne instynkty i głęboko skrywane emocje.

Reżyseria: Agnieszka Woszczyńska

Scenariusz: Agnieszka Woszczyńska, Piotr Litwin

Obsada: Dobromir Dymecki, Agnieszka Żulewska

prod. Polska, 2021r., 113 min.

DRAMAT

30.01.23 –  „Silent Twins”

Pierwszy anglojęzyczny film Agnieszki Smoczyńskiej opowiada, na podstawie książki Marjorie Wallace, autentyczną historię June i Jennifer Gibbons – czarnoskórych bliźniaczek, urodzonych w 1963 roku w Walii, w rodzinie karaibskich imigrantów z wyspy Barbados. Uzdolnione literacko i obdarzone artystyczną wyobraźnią siostry, kiedy tylko są same, rozmawiają z sobą bez przeszkód. Przy osobach trzecich, nawet w gronie najbliższych, nie mówią ani słowa. Tajemnicza zmowa milczenia to nie jedyny element osobliwego sprzysiężenia sióstr, które z czasem nabiera toksycznego charakteru i staje się niebezpieczne zarówno dla nich samych, jak i – skądinąd po części ksenofobicznego – otoczenia.

Reżyseria: Agnieszka Smoczyńska

Scenariusz: Andrea Seigel

Obsada: Letitia Wright, Tamara Lawrance

prod. Polska, Wielka Brytania, 2022r., 113 min.

BIOGRAFICZNY, DRAMAT