Repertuar DKF Rumcajs – Grudzień

5.12 ZDARZYŁO SIĘ
Film jest adaptacją książki Annie Ernaux o studentce, która w latach 60. XX wieku zachodzi w nieplanowaną ciążę i jest przekonana, że – mimo wszelkich grożących jej konsekwencji – chce poddać się zabiegowi aborcji.
Reżyseria: Audrey Diwan
Scenariusz: Audrey Diwan / Marcia Romano
Obsada: Anamaria Vartolomei, Kacey Mottet Klein, Sandrine Bonnaire
DAMAT, prod. Francja, 2021r., 100min.

12.12 COŚ TY UCZYNIŁ LUDZIOM, MICKIEWICZU?
Projekt filmowy z okazji 65. rocznicy nadania częstochowskiemu Teatrowi imienia.
Projekt teatralno-filmowy  stworzony przez aktora Adama Hutyrę i operatora filmowego Jędrzeja Niestroja zachwyca na wielu poziomach: inscenizacji, pomysłów, sztuki realizatorskiej i niepowtarzalnych, wspaniałych artystycznych wykonań. Dodatkowym walorem przedsięwzięcia jest muzyka (napisana m.in. przez Andrzeja Kurylewicza i Andrzeja Zaryckiego) wyśmienicie zaaranżowana i wykonana przez Michał Rorat Quartet. Scenariusz powstał na bazie wielu dzieł Adama Mickiewicza, ale znalazły się w nim także wiersze Cypriana Kamila Norwida („W Weronie”) i Mariana Hemara („Maryla”). Bohaterami filmu zostali także: gmach Teatru i pracujący w nim ludzie. Zdjęcia realizowane były w miejscach z reguły niedostępnych dla widzów: modelatorni, piwnicach, windzie towarowej, na dachu budynku. W realizacji przedsięwzięcia udział wzięło kilkadziesiąt osób: począwszy od aktorów, muzyków po pracowników teatru i ekipę filmową. Dzięki ich wspólnej energii życie teatralne i pandemiczna rzeczywistość stanęły na głowie.
Reżyseria: Adam Hutyra, Jędrzej Niestrój
Scenariusz: Robert Dorosławski

Czas trwania 65 minuty

Po projekcji spotkanie z twórcami filmu.

19.12 NA PEŁNY ETAT
Marie dokłada wszelkich starań, by pogodzić wychowanie dwójki dzieci z pracą w jednym z luksusowych paryskich hoteli. Nie jest to łatwe, zwłaszcza że mieszka poza miastem, a codzienne dojazdy zajmują jej sporo czasu w i tak napiętym już grafiku. Kiedy wreszcie otwiera się przed nią szansa zawodowego awansu, jak na złość wybucha ogólnokrajowy strajk. System transportu publicznego, od którego uzależniona jest bohaterka, zostaje całkowicie sparaliżowany. Zdezorientowani ludzie tłoczą się na peronach i przystankach, coraz bardziej zniecierpliwieni całą sytuacją. Mimo tych przeszkód kobieta jest zdeterminowana, by dotrzeć na rozmowę kwalifikacyjną. Zdaje sobie sprawę, że ta szansa może się nie powtórzyć.
Reżyseria: Eric Gravel
scenariusz: Eric Gravel
Obsada: Laure Calamy, Anne Suarez, Genevieve Mnich
OBYCZAJOWY, prod. Francja, 2021r., 85 min.

MATECZNIK
Warunkowo zwolniony z poprawczaka nastoletni Karol, przebywa w mieszkaniu treningowym. Objęty dozorem elektronicznym rozpoczyna swoje życie na nowo. W codziennym „treningu życia” może liczyć na pomoc Marty. Relacja między nimi pogłębia się i stwarza szansę na coś więcej. Z czasem lekcje Marty stają się coraz bardziej niekonwencjonalne, a relacja z Karolem przeradza się w dwuznaczną więź.
Reżyseria: Grzegorz Mołda
Scenariusz: Grzegorz Mołda / Monika Powalisz
Obsada: Agnieszka Kryst, Michał Zieliński, Wioletta Kopańska
DRAMAT, prod. Polska, 2022r., 80 min.