DKF RUMCAJS zaprasza na filmy – luty 2023

6 lutego „WSZYSTKO WSZĘDZIE NARAZ”

Borykająca się z trudami codzienności kobieta w średnim wieku zostaje wciągnięta w szaloną przygodę, w której sama może uratować świat, eksplorując inne wszechświaty.

Reżyseria: Dan Kwan, Daniel Scheinert

Scenariusz: Dan Kwan, Daniel Scheinert

Obsada: Michelle Yeoh, Stephanie Hsu, Ke Huy Quan

prod. USA, 2022r., 140 min.

KOMEDIA

7 lutego

DKF „Rumcajs” oraz Fundacja na Rzecz zapraszają do gościnnej Galerii 4 Arte na spotkanie z poetą, prozaikiem, dramaturgiem i scenariopisarzem z Lidzbarka Warmińskiego, Andrzejem Ballo. Rozmawiać będziemy m. in. o jego nowym tomiku wierszy „Lubię to”.

Galeria  4 Arte, ulica 1 Maja 27,  godzina 19.00

8 lutego

Zapraszamy na otwartą lekcję języka polskiego z Andrzejem Ballo, organizowaną przez DKF „Rumcajs” i Fundację na Rzecz w sali ACK w ramach Festiwalu Jednego Filmu. Tym razem pokazane zostanie znakomite dzieło animowane Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Ponadto reżyser, wraz z  Andrzejem Ballo, weźmie udział w poseansowej dyskusji z publicznością.  godzina 11:00

Na obydwa wydarzenia wstęp wolny!

13 lutego „JAKBY TO BYŁO WCZORAJ”   

Film o jednym z uratowanych, który przeżył getto częstochowskie i obóz pracy niewolniczej Hasag. Losy bohatera nierozerwalnie splecione z losami Żydów z Częstochowy, utrata całej rodziny, wszystko to sprawia, że los jednostkowy bohatera staje się obrazem losu milionów.

Reżyseria: Michał Nekanda-Trepka

Scenariusz: Zygmunt A. Rolat, Michał Nekanda-Trepka

Zdjęcia: Jerzy Rudziński, Jacek Knopp

prod. Polska, 2005r., 65 min.

DOKUMENTALNY

Po projekcji spotkanie z Wiesławem Wyszyńskim, pracownikiem Muzeum Częstochowskiego.
Na wydarzenie wstęp wolny.

20 lutego KLASYKA KINA: „NAJLEPSZE LATA NASZEGO ŻYCIA”

Trzech żołnierzy wraca do domu z II Wojny Światowej: 50-letni pracownik banku – w czasie wojny sierżant batalionów budowlanych na Pacyfiku, 30-letni kelner – w czasie wojny kapitan lotnictwa, 18-letni chłopak – w czasie wojny marynarz który stracił obie ręce. Każdy z nich musi ustawić swoje życie na nowo i pokonać problemy, jakie po demobilizacji spotykają w codzienności. Stawiają sobie pytanie: czy ich wysiłek wojenny został w kraju przez kogoś zauważony – i czy doświadczenie z frontu ma jakąkolwiek wartość w nowych realiach.

Film powszechnie uznawany za jedno z najlepszych amerykańskich rozliczeń z problemem powojennej adaptacji żołnierzy i jeden z najlepszych filmów Williama Wylera.

Reżyseria: William Wyler

Scenariusz: Robert E. Sherwood

Obsada: Fredric March, Dana Andrews, Harold Russell

prod: USA, 1946r., 170 min.

MELODRAMAT

27 lutego„MEN”

Po tragicznej śmierci męża Harper wyjeżdża na samotne wakacje do przepięknej angielskiej posiadłości, gdzie ma nadzieję pozbyć się prześladujących ją wspomnień. Jednak ktoś lub coś z okolicznych lasów nie daje jej spokoju. Narastający niepokój młodej kobiety zaczyna przeradzać się w prawdziwy koszmar, który wypełnią jej najbardziej przerażające wspomnienia i lęki.

Reżyseria: Alex Garland

Scenariusz: Alex Garland

Obsada: Jessie Buckley, Rory Kinnear, Paapa Essiedu

prod. Wielka Brytania, 2022 r., 100 min.

Thriller