RUMCAJS zaprasza na filmy – październik 2023

9 października
„NASZOŚĆ – TYLKO DLA NIENORMALNYCH”Grupa mieszkańców Poznania, w latach dziewięćdziesiątych XX wieku tworzących „Akcję Alternatywną Naszość” wymyśla happeningi ośmieszające polityków, działaczy komunistycznych, organizuje protesty przeciwko zbrodniczej działalności Putina.
Reżyseria: Magdalena Piejko
Dokumentalny, prod. Polska, 2023, 73 min.

16 października
„SYTUACJA AWARYJNA”Nowy film Jiřiego Havelki to – po świetnie przyjętych „Właścicielach” – kolejna zjadliwa satyra na czeskie przywary narodowe. U progu letniego weekendu grupka Czechów jedzie niewielkim, lokalnym pociągiem. Gdy wskutek awarii maszynista wysiada, niezabezpieczony pociąg rusza i zmierza w przeciwnym kierunku… Jak zareagują podróżni?
Reżyseria: Jiří Havelka
Obsada: Jaroslav Plesl, Jana Plodková, Jenovéfa Boková
Komedia, prod. Czechy, 2022, 103 min.

23 października
KLASYKA KINA: „AMARCORD”
Zagadkowy tytuł oznaczający w dialekcie romańskim „pamiętam” znakomicie oddaje poetykę i nastrój tego obrazu. Jest to opowieść o jednym z miasteczek włoskiej prowincji w latach 1930 – 35, kiedy to największy wpływ na sytuację ówczesnych Włoch wywierał kościół i ideologia faszystowska. Przede wszystkim jest to jednak historia mieszkańców włoskiej prowincji – ludzi, których życie upływa obok głównych nurtów życia politycznego i społecznego.
Reżyseria: Federico Fellini
Obsada: Armando Brancia, Pupella Maggio, Magali Noël
Dramat, prod. Francja, Włochy, 1973, 127 min.

30 października
„LIMBO”Travis Hurley to wypalony zawodowo detektyw, zmagający się z własnymi demonami. Mężczyzna przybywa do odległego górniczego miasteczka w południowej Australii, by raz jeszcze przyjrzeć się nierozwikłanej sprawie, która wstrząsnęła mieszkańcami tego osobliwego miejsca przed dwudziestoma laty.
Reżyseria: Ivan Sen
Obsada: Simon Baker, Natasha Wanganeen, Rob Collins
Dramat, prod. Australia, 2023, 108 min.