Repertuar DKF Rumcajs – maj 2019

6.05 Powrót
„Powrót” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, historia 19-letniej Uli, dziewczyny z małej miejscowości, która została porwana i zmuszona do prostytucji w Niemczech. Po 2 latach udaje jej się uciec i wrócić do rodzinnego miasteczka, gdzie spotyka się ze społecznym odrzuceniem. Nie uzyskuje wsparcia nawet wśród najbliższej rodziny. Ula, mimo iż została skrzywdzona psychicznie i seksualnie, nie zamierza odgrywać roli ofiary. Buntuje się przeciwko wszechobecnej hipokryzji społeczności. W jej otoczeniu głosi się chrześcijańskie zasady miłości bliźniego, ale w codziennym życiu nikt tych zasad nie stosuje. Co więcej, chrześcijańskie miłosierdzie rozumiane jest opacznie i fałszywie, bo pozwala pod sztandarem wiary boleśnie krzywdzić. Nawet najbliższych.
Reżyseria: Magdalena Łazarkiewicz
Scenariusz: Magdalena Łazarkiewicz, Katarzyna Terechowicz
Obsada: Sandra Drzymalska, Agnieszka Warchulska, Katarzyna Herman
Muzyka: Antoni Łazarkiewicz
Zdjęcia: Wojciech Todorow
DRAMAT, prod. Polska, 2018r., 106 min.
13.05 Ocalić i zginąć
Franck jest jednym z najlepszych strażaków w Paryżu. Ich credo to: ratuj albo giń! Ma piękną żonę, spodziewają się bliźniąt, są szczęśliwi. Podczas jednej z interwencji gaszenia pożaru Franck z poświęceniem ratuje swoich kolegów, a sam wpada w pułapkę ognia. Kiedy budzi się w centrum leczenia oparzeń, uświadamia sobie, że jego twarz rozpłynęła się w płomieniach, a jego ciało już nigdy nie będzie takie samo. Czy teraz ktoś „uratuje” jego? Czy będzie to wciąż kochająca żona? A może młoda ciężarna kobieta, która da mu nową pracę?
Reżyseria: Frédéric Tellier
Scenariusz: Frédéric Tellier, David Oelhoffen
Obsada: Pierre Niney, Anaïs Demoustier, Vincent Rottiers
Muzyka: Christophe Lapinta
Zdjęcia: Renaud Chassaing
DRAMAT, prod. Francja, 2018r., 116 min
20.05 Pewnego dnia
Obserwujemy Annę zaledwie przez jeden dzień. Kamera towarzyszy jej, gdy przygotowuje jedzenie dla rodziny, a następnie rozwozi troje dzieci po szkołach, przedszkolach, kursach. Jest z nią, gdy gna do pracy w szkole językowej, gdy martwi się o pieniądze czy o własne małżeństwo – Anna właśnie dowiedziała się, że jej mąż mógł mieć romans. Wiadomość ta sprawia, że główna bohaterka czuje się jeszcze bardziej niedoceniana, tak jakby była zupełnie przezroczysta.
Reżyseria: Zsófia Szilágyi
Scenariusz: Réka Mán-Várhegyi, Zsófia Szilágyi
Obsada: Zsófia Szamosi, Leó Füredi, Ambrus Barcza
Muzyka: Máté Balogh
Zdjęcia: Balázs Domokos
DRAMAT, prod. Węgry, 2018r., 99 min.
27.05 Kapitan
Koniec II wojny światowej, walczący o przetrwanie młody niemiecki żołnierz znajduje mundur hitlerowskiego dowódcy i przejmuje jego tożsamość.
Reżyseria: Robert Schwentke
Scenariusz: Robert Schwentke
Obsada: Max Hubacher, Milan Peschel, Frederick Lau
Muzyka: Martin Todsharow
Zdjęcia: Florian Ballhaus
WOJENNY, prod. Francja, Niemcy, 2017r., 118 min.