Repertuar DKF Rumcajs – grudzień 2016

PROGRAM DKF na m-c GRUDZIEŃ 2016 r.

5.12 Słońce, to słońce mnie oślepiło

Główny bohater Rafał Mularz to obcy z wyboru. Nie postępuje według powszechnie przyjętych reguł. Jego wyobcowanie to kwestia życiowego wyboru, ucieczka od lęków, pragnień, marzeń i ambicji. Pewnego dnia spotyka człowieka o innym kolorze skóry, jeszcze bardziej obcego niż on sam – Obcego z definicji. Film buduje portret nie tylko głównego bohatera, ale też współczesnego społeczeństwa, które zwykle wskazuje palcem wszelką inność, odmienność. Co tak naprawdę oznacza spotkanie z Obcym? To pytanie warto zadać tak w wymiarze jednostkowym, jak również w szerszym wymiarze społecznym szczególnie w czasach narastającego nacjonalizmu i ksenofobii w krajach takich jak Polska.

Reżyseria: Anna Sasnal, Wilhelm Sasnal
Scenariusz: Anna Sasnal, Wilhelm Sasnal
Obsada: Rafał Maćkowiak, Edet Bassey, Małgorzata Zawadzka
Zdjęcia: Wilhelm Sasnal
DRAMAT, prod. Polska, Szwajcaria, 2016r. 74 min.

12.12 Śmierć w Sarajewie

Najlepszy w Sarajewie Hotel Europa, 28 czerwca 2014 roku. Rocznica stulecia zamachu, który doprowadził do I wojny światowej. Dziś również ktoś zginie. Głosy dyplomatów nawołujących do porozumienia między narodami nie dotrą do wszystkich. Nieopłacani od miesięcy pracownicy hotelu planują strajk. Czy uda im się osiągnąć cel? Czy oczekują tylko wypłaty zaległych wynagrodzeń? Jak bardzo Princip z Hotelu Europa podobny jest do Gawriło Principa sprzed stu lat?

Reżyseria: Danis Tanović
Scenariusz: Danis Tanović
Obsada: Snezana Markovic, Izudin Bajrović, Vedrana Seksan
Muzyka: Mirza Tahirovic
Zdjęcia: Erol Zubčević
DRAMAT, prod. Francja, Bośnia i Hercegowina, 2016 r. 85 min.

 

19.12 Belgica

Film opowiada historię dwóch braci: charyzmatycznego i wybuchowego Franka, męża, ojca i nieuleczalnego kobieciarza oraz jednookiego Jo, właściciela speluny o nazwie Belgica. Gdy Frankowi udaje się uczynić z baru modne miejsce dla miłośników dobrej muzyki, pięknych ludzi i rozpasanej rozrywki, bracia zostają partnerami w biznesie i pracują nad jego rozwojem. Belgica szybko się rozrasta i wydaje się, że bohaterowie odkryli perfekcyjny przepis na sukces. Do momentu, gdy odkryją, że prowadzenie biznesu na tę skalę to coś o wiele bardziej skomplikowanego niż im się wydawało, a ich wzajemna relacja i życie prywatne mocno na tym cierpi. Precyzyjnie skonstruowana, opowiadana w szybkim tempie historia pokazuje braci na upajającej drodze na szczyt i następujące po niej upadek i wypalenie.

Reżyseria: Felix Van Groeningen
Scenariusz: Felix Van Groeningen, Arne Sierens
Obsada: Stef Aerts, Tom Vermeir, Stefaan De Winter
Muzyka: Soulwax
Zdjęcia: Ruben Impens
Obyczajowy, prod. Belgia, 2016 r. 127 min
Zatrzymać

Maxime i Mélanie pochodzą z całkowicie normalnych i tzw. dobrych domów. Mają dopiero po piętnaście lat, ale nie mogą wytrzymać bez siebie ani minuty i planują wspólne życie. Maxime ma bardzo sprecyzowane plany: marzy mu się kariera zawodowego piłkarza, na co ma spore szanse. Pewnego dnia jego świat się rozsypie, kiedy Mélanie zajdzie w ciążę. Dla rodziców Maxime’a ważniejsze będzie to, co powiedzą sąsiedzi. Niespełnione marzenia oraz tęsknota za życiem zwykłego nastolatka również nie ułatwią podjęcia tej najtrudniejszej w życiu decyzji. Dramatyczna historia pary nastolatków, opowiedziana z męskiego punktu widzenia.

Reżyseria: Guillaume Senez
Scenariusz: Guillaume SenezDavid Lambert
Obsada: Kacey Mottet Klein, Galatéa Bellugi, Laetitia Dosch
Zdjęcia: Denis Jutzeler
DRAMAT, prod. Belgia, Francja, 2015r. 90 min