DKF Rumcajs zaprasza na filmy marzec 2024

4.03 – Wygrana
Przejmujący dokument obnaża kulisy kobiecego alkoholizmu. „Piłam, żeby przestać czuć… żeby zagłuszyć potworne obrzydzenie do samej siebie…” – mówi w jednej ze scen główna bohaterka Katarzyna Kowalska

Po projekcji spotkanie z reżyserem filmu Zbigniewem Gajzlerem

11.03 – Opadające liście
Pracownica supermarketu i uzależniony od alkoholu robotnik poznają się przypadkowo pewnej nocy. Wbrew wszelkim przeciwnościom i nieporozumieniom starają się zbudować związek.
Reżyseria: Aki Kaurismäki
Scenariusz: Aki Kaurismäki
Obsada: Alma Pöysti, Jussi Vatanen, Janne Hyytiäinen
DRAMAT, prod. Finlandia, 2023r., 81 min.

18 marca – Klasyka kina – Przepiórka w płatkach róż
Historia o miłości i dobrym jedzeniu, usytuowana w Meksyku, na początku XX wieku. Tita i Pedro nie mogą być razem, gdyż jej matka, Elena decyduje, że jej najmłodsza córka musi zostać starą panną, by się nią opiekować na starość. Pomiędzy zapachami i smakiem tradycyjnej, meksykańskiej kuchni Tita cierpi długie lata przez swą niespełnioną miłość.
Reżyseria: Alfonso Arau
Scenariusz: Laura Esquivel
Obsada: Marco Leonardi, Lumi Cavazos, Ada Carrasco
DRAMAT, prod. Meksyk, 1992r., 114 min.

25.03 – Czasem myślę o umieraniu
Fran jest przykładem typowej introwertyczki. Mieszka sama, stroni od ludzi, mimo że w pracy jest na nich poniekąd skazana, a jakiekolwiek głębsze relacje napawają ją autentycznym przerażeniem. Do bólu uporządkowane życie kobiety wypełnia monotonia, a każdy dzień wygląda dokładnie tak samo. Śniadanie, kilka godzin spędzonych w biurze przed monitorem, powrót do domu, kolacja i sen. Tyle, że tak naprawdę nikt nie wie, o czym Fran przez cały ten czas rozmyśla. Sposób na pokonanie codziennej nudy ma dość oryginalny, a jest nim snucie fantazji na temat tego, w jakich okolicznościach mogłaby umrzeć.
Reżyseria: Rachel Lambert
Scenariusz: Kevin Armento, Stefanie Abel Horowitz
Obsada: Daisy Ridley, Marcia DeBonis, Dave Merheje
DRAMAT, prod. USA, 2023r., 91 min.