DKF Rumcajs zaprasza na filmy luty 2024

5 lutego „Marek Perepeczko”

Film dokumentalny „Marek Perepeczko” to opowieść o znanym i lubianym aktorze związanym z teatrem Adama Mickiewicza w Częstochowie. Widzowie kojarzą go głównie z roli rozbójnika z serialu „Janosik”, młodsze pokolenie utożsamia go z postacią komendanta jaką grał w serialu „13 Posterunek”. W tym filmie zobaczymy fragmenty jego filmowych i teatralnych kreacji aktorskich. Wspominają go koledzy z branży filmowej ( Andrzej Wajda, Jerzy Trela, Andrzej Grabowski, Henryk Talar, Stefan Friedmann, Maciej Ślesicki, Zbigniew Wodecki, Jerzy Bończak oraz z jego przyjaciele.

Produkcja: Studio Filmowe Kas Film

Scenariusz: Krzysztof Kasprzak

Reżyseria: Jurek Joniec

Montaż i udźwiękowienie: Paweł Woldan i Robert Nawrot

DOKUMENTALNY, czas 40 minut.

Po filmie spotkanie z  Agnieszką Łopacką i Robertem Dorosławskim poprowadzi Tadeusz Piersiak.

12 lutego „La chimera”

Każdy ponoć ma swoją Chimerę. Coś, o czym marzy, ale nie może tego zdobyć. Dla grupy drobnych złodziejaszków rabujących okoliczne groby i handlujących archeologicznymi znaleziskami to chęć szybkiego wzbogacenia się. Oznaczałaby ona wybawienie od dalszej pracy. Arthurowi (Josh O’Connor) z kolei przypomina Beniaminę. Kobietę, którą kochał i stracił. Mężczyzna łatwo się jednak nie poddaje i postanawia rzucić wyzwanie niemożliwemu. Nawet jeżeli oznaczałoby to błąkanie się po mitycznych zaświatach. W poszukiwaniu legendarnych zakopanych drzwi, pozwalających przekroczyć mu próg innej rzeczywistości, Arthur łączy siły z rabusiami. Oferuje im swój talent do wskazywania miejsc, gdzie znajdują się starożytne skarby, w zamian za to, że będą dla niego przekopywać okolicę. Tak rozpoczyna się niezwykła, pełna magii podróż w nieznane.

Reżyseria: Alice Rohrwacher

Scenariusz: Alice Rohrwacher

Obsada: Josh O’Connor, Carol Duarte, Vincenzo Nemolato

DRAMAT, prod. Włochy, Francja, 2023r., 130 min

19 lutego „Pali się, moja panno” – klasyka kina

Trwają przygotowania do corocznego Balu Strażaków. W tym roku ma być to szczególna okazja ponieważ Królowa Piękności wybrana w trakcie balu ma wręczyć specjalną nagrodę za długoletnią służbę byłemu przewodniczącemu komitetu strażackiego 86 letniemu Aloizovi Vranie. „Pali się moja panno” to jeden z pierwszych filmów Milosza Formana. Jest to gorzka komedia o ludzkich niedostatkach. Ponieważ wszystko co się dzieje wokół strażackiego balu w podkarkonoskiej wsi na pierwszy rzut oka może się wydać zabawne, nie mniej jednak ogólny wydźwięk pozostaje gorzki.

Reżyseria: Miloš Forman

Scenariusz: Miloš Forman, Jaroslav Papoušek

Obsada: Jan Vostrčil, Josef Šebánek, Josef Valnoha

KOMEDIODRAMAT, prod. Czechosłowacja, 1967,  71 min.

26 lutego „Poprzednie życie”

In-Yun to koreańskie przekonanie, że ludzie zbliżają się do siebie, bo ich dusze poznały się w poprzednich wcieleniach. Nora (Greta Lee) i Hae Sung (Teo Yoo) dorastali razem w Korei Południowej. Rozdzieleni przez los jako dzieci, odnajdują się po latach dzięki mediom społecznościowym. W końcu miłosna i migrancka odyseja zaprowadziła oboje do Nowego Jorku. Nora jest już wtedy mężatką, a Hae Sung świeżo upieczonym singlem. „Co by było gdyby?” – to pytanie nie przestaje kołatać w ich głowach. A także w głowie męża Nory (John Magaro) zaskoczonego nagłą wizytą Koreańczyka.

Reżyseria: Celine Song

scenariusz: Celine Song

Obsada: Greta Lee, Teo Yoo, John Magaro

MELODRAMAT, prod. USA, Korea Południowa, 2023r., 106 min.