DKF Rumcajs zaprasza na filmy maj 2024

6.05 Będzie lepiej

Olivier Nakache i Éric Toledano, twórcy przebojowych francuskich „Nietykalnych”, powracają z komedią o dwóch takich, co żyli ponad stan i zadłużyli się po uszy. Zwabieni perspektywą darmowej wyżerki Albert i Bruno wbijają na spotkanie aktywistów klimatycznych, gdzie poznają bezkompromisową Cactus. To dzięki niej zrozumieją, że wszystko, co w życiu najważniejsze, jest także za darmo.

Reżyseria: Olivier Nakache, Éric Toledano

Obsada: Jonathan Cohen, Mathieu Amalric, Pio Marmaï

KOMEDIA, prod. Francja, 2023r., 120 min.

13.05 Kocham życie – dokument

Film dokumentalny opowiadający o przeżyciach Marzenny, która przed laty zachorowała na raka piersi. Każde ujęcie tego filmu to subtelne wnikanie w sferę psychiki kobiety, która ma świadomość, że w każdej chwili może nastąpić reemisja choroby. – Myślę, że film może wnieść dużo ciepła i nadziei oraz być przykładem miłości w dobrym i złym. A dedykuję go wszystkim kobietom dotkniętym tą straszną chorobą – mówi reżyser.

Reżyseria: Zbigniew Gajzler

Muzyka: Michał Lorenc

DOKUMENTALNY, 2018r., 45 min.

20.05Klasyka kina – Widmo wolności

Film składa się z luźnych epizodów pozbawionych pointy. Nieważne czy będzie to sekwencja z mnichami grającymi w pokera o medaliki, czy zniknięcie dziewczynki, która zjawia się z rodzicami w komisariacie, gdzie ignoruje się jej obecność i kontynuuje poszukiwania, czy historia snajpera, który z dachu wieżowca strzela do przechodniów, a pojmany i osądzony wysłuchuje wyroku śmierci i spokojnie wychodzi z sali, rozdając autografy, czy wykład profesora o społecznych konwenansach, ilustrowany opowieścią o przyjęciu, w czasie którego goście zasiadają wokół stołu na sedesach, a jedzenie – jako czynność wstydliwa odbywa się w zamknięciu.

Reżyseria: Luis Buñuel

Obsada: Monica Vitti, Michel Piccoli, Jean Rochefort

KOMEDIA, prod. Francja, Włochy, 1974r., 104 min.

27.05 Dream scenario

Zdobywca Oscara Nicolas Cage wciela się w rolę niedocenianego i niemal niezauważalnego szarego człowieka, którego los zmienia się diametralnie, odkąd co noc śni się obcym ludziom na całym świecie. Z dnia na dzień, a w zasadzie z nocy na noc, Paul Matthews staje się celebrytą szczególnej kategorii. Nastoletnie córki przestają się go wstydzić, odzywa się do niego jego była, w oczach studentów zaczyna być cool, a na biurku przybywa lukratywnych kontraktów reklamowych. Wreszcie jest KIMŚ. Jednak szybko jego życie z ucieleśnienia marzeń staje się koszmarem, a z fascynującego fenomenu Paul staje się ofiarą cancel culture.

Reżyseria: Kristoffer Borgli

Obsada: Nicolas Cage, Julianne Nicholson, Dylan Gelula

KOMEDIA, prod. USA, 2023r., 100 min.