DKF Rumcajs zaprasza na filmy czerwiec 2024

3 czerwca THE OLD OAK
Mieszkańcy osady górniczej w północno-wschodniej Anglii coraz częściej porzucają swoje domy i wyjeżdżają, gdy stopniowo wygaszane zostają kolejne kopalnie. Ostatnim miejscem spotkań lokalnej społeczności staje się pub The Old Oak. Jego właściciel TJ Ballantyne stara się podtrzymywać dawne tradycje, mimo że wioska od 30 lat popada w coraz większą ruinę.

Reżyseria: Ken Loach
Obsada: Dave Turner, Ebla Mari, Claire Rodgerson
DRAMAT, prod. Wielka Brytania, 2023r., 113 min.

10 czerwca KOLACJA POŻEGNALNA
Pandemia i związany z nią lockdown solidnie dały się we znaki Lisie i Clemensowi, głównym bohaterom komedii „Kolacja pożegnalna”. Para zdecydowana jest zacząć nowy rozdział w swoim życiu, a pomóc ma w tym przeprowadzka z sennego Hanoweru do tętniącego życiem Berlina. Lisa jest ambitną lekarką, przed którą poważna zawodowa szansa, Clemens z kolei próbuje swoich sił jako piosenkarz i tekściarz. Oboje liczą, że wyjazd do niemieckiej stolicy okaże się przełomowy na każdej płaszczyźnie ich życia.

Reżyseria:Lukas Nathrath
Obsada: Sebastian Jakob Doppelbauer, Pauline Werner, Susanne Dorothea Schneider
CZARNA KOMEDIA, prod. Niemcy, 2023r., 90 min.

17 czerwca Klasyka kina – Papierowy księżyc
Stany Zjednoczone lat 30. XX wieku. Drobny oszust i kombinator, Moses Pray, utrzymuje się ze sprzedaży Biblii. Pewnego dnia zjawia się na pogrzebie matki 10-letniej Addie. Rodzina dziewczynki prosi go, aby po uroczystości odwiózł ją do ciotki. W drodze mała tak dalece przywiązuje się do opiekuna, którego uważa za ojca, że nie chce go opuścić. Z początku Moses chce uwolnić się od natręta, lecz z czasem spostrzega, że dziewczynka może pomóc mu w oszustwach.

Reżyseria: Peter Bogdanovich
Obsada: Ryan O’Neal, Tatum O’Neal, Madeline Gail Wolfson
KOMEDIA, prod. USA, 1973r., 102 min.

24 czerwca – Lekcja tolerancji

Nadia to nauczycielka w prowincjonalnej szkole, która w szczytnej idei europejskiej integracji widzi szansę na poprawienie bytu swojej rodziny. Namawia męża i dzieci, by zgłosili się do rządowego programu „Lekcje tolerancji”, co ma im przynieść wymierne finansowe korzyści. Zgodnie z założeniami całego przedsięwzięcia na pewien czas ma z nimi zamieszkać aktywista społeczności LGBTQ+. Poszczególni członkowie rodziny reagują na Wasyla z dużą podejrzliwością i dystansem, ujawniając głęboko skrywane homofobiczne zapędy. Mężczyzny to jednak nie zraża, bo jego głównym celem jest walka o akceptację i zrozumienie osób reprezentowanych przez niego mniejszości.

Reżyseria: Arkadiy Nepytaliuk

Obsada: Olena Uzlyuk, Oleksandr Yarema, Akmal Gurezov

KOMEDIA, prod. Ukraina, 2023r., 95 min.