Repertuar DKF Rumcajs – listopad 2022

7.11  – Częstochowa lata 90. XX wieku – wstęp bezpłatny

7. 11 Film dokumentalny Częstochowa lata 90. XX wieku, jest kontynuacją cyklu filmów Częstochowa lata 70. XX wieku” i Częstochowa lata 80. XX wieku.

Tym razem przeniesiemy się do wydarzeń z dekady lat 90. Na filmie ujrzymy ważne przemiany gospodarcze. Lata 90. To okres w czasie którego wiele zakładów upadło, ale to także czas powstania wielu nowych przedsiębiorstw. Przypomnimy tak doniosłe wydarzenia jak: VI Światowe Dni Młodzieży czy nadanie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II Honorowego Obywatelstwa Miasta Częstochowy.

Zobaczymy także otwarcie nowego dworca PKP Częstochowa Osobowa oraz oddanie nowego, niezwykle nowoczesnego architektonicznie budynku Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej . Zobaczymy również wiele wydarzeń kulturalnych sportowych, a trzeba przyznać, że lata 90. To złota dekada sportu w Częstochowie. Siatkarze AZS-u zdobywali sześciokrotnie mistrza Polski. Żużlowcy w 1996 roku stawali na najwyższym podium a RKS Raków Częstochowa grał w I lidze, odpowiednik dzisiejszej ekstraklasy.

7.11 Emigranci

Film na podstawie bestsellerowej książki Vilhelma Moberga wydanej w 1949 r. To opowieść o fali emigracji ze Szwecji za ocean z lat 1840-1850. Skandynawowie opuszczali swoje domy w nadziei na lepsze życie. Rodzina Kristiny również postanowiła zawalczyć o przyszłość i podobnie jak inni zdecydowała się na trudną i niebezpieczną wyprawę przez Atlantyk.

Reżyseria: Erik Poppe

Scenariusz: Anna Bache-Wiig

Obsada: Lisa Carlehed, Gustaf Skarsgård, Tove Lo

prod. Szwecja, 2021r., 148 min.

Dramat historyczny

14.11 Rodzice kontra influencerzy

Jakim wyzwaniem jest dziś bycie samotnym ojcem nastolatki? Paolo, nauczyciel filozofii, wdowiec, samotnie wychowuje córkę o francuskim imieniu Simone i ma z nią bardzo dobrą relację. Jednak wraz z wejściem dziewczynki w wiek nastoletni idylla dobiega końca. Jak każdy nastolatek, Simone wpada w sidła smartfona. Dość szybko dojrzewa w niej pragnienie zostania influencerką, jak jej idolka Ele-O-Nora – a to kategoria ludzi, których jej ojciec nie znosi. By naprawić swoje relacje z córką, Paolo rozpoczyna kampanię przeciwko mediom społecznościowym.

Reżyseria: Michela Andreozzi

Scenariusz: Michela Andreozzi

Obsada: Fabio Volo, Ginevra Francesconi, Giulia De Lellis

prod. Włochy, 2021r., 94 min.

Komedia

21.11 Iluzja

Nagłe zniknięcie córki to zdarzenie, które odcisnęło bardzo mocne piętno na życiu Hanny i jej męża. Każde z nich przeżywa tę sytuację na swój sposób. Szczególnie Hanna nie dopuszcza do siebie najgorszego z możliwych scenariuszy, wierząc, że w końcu uda się jej odnaleźć ukochane dziecko. Gdy zawodzą wszystkie metody, główna bohaterka postanawia przeprowadzić własne śledztwo i szukać córki do skutku. 

Reżyseria: Marta Minorowicz

Scenariusz: Piotr Borkowski

Obsada: Agata Buzek, Marcin Czarnik, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik

prod. Polska, 2022r., 90 min.

Dramat

28.11 Niewierna

Sara i Jean od kilku lat są w szczęśliwym związku. Łączy ich silne uczucie i niegasnące pożądanie. Pewnego dnia Sara przypadkowo spotyka na ulicy François, swojego dawnego partnera i przyjaciela Jeana. Wkrótce potem François proponuje Jeanowi wspólną pracę, a sytuacja między nimi zaczyna wymykać się spod kontroli.

Reżyseria: Claire Denis

Scenariusz: Christine Angot / Claire Denis

Obsada: Juliette Binoche, Vincent Lindon, Grégoire Colin

prod. Francja, 2021r., 114 min.

Dramat