Repertuar DKF Rumcajs – listopad 2019

4.11 – Green book
Tony, drobny cwaniaczek z Bronxu, z nadzieją na zgarnięcie konkretnej sumki, zatrudnia się jako szofer wybitnego, ekstrawaganckiego muzyka Dona Shirleya. Razem wyruszają w wielotygodniowe tournée na południe Stanów Zjednoczonych. Z pozoru różni ich wszystko: od majątku i wykształcenia, przez sposób bycia, po ulubione jedzenie i rozrywki. Z czasem jednak będą mieli okazję przekonać się, że tak naprawdę więcej ich łączy, niż dzieli. Ich wspólna, pełna przygód podróż stanie się początkiem nieprawdopodobnej przyjaźni.
Reżyseria: Peter Farrelly
Scenariusz: Brian Hayes Currie
Obsada: Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Linda Cardellini
Muzyka: Kris Bowers
Zdjęcia: Sean Porter
Komediodramat, prod. USA, 2018r., 130 min.

18.11 – Synonimy
Młody Izraelczyk, Yoav, przyjeżdża do Paryża. Po traumatycznych przejściach związanych ze służbą wojskową ma nadzieję zacząć nowe życie. Pragnie odciąć się od swojego kraju i trudnej przeszłości, nawet na poziomie językowym. Niestety, zna jedynie podstawy francuskiego, więc żeby ułatwić sobie komunikację oraz naukę, zaczyna wyszukiwanie synonimów do słów z języka hebrajskiego.
Reżyseria: Nadav Lapid
Scenariusz: Nadav Lapid
Obsada: Tom Mercier, Quentin Dolmaire, Louise Chevillotte
Zdjęcia: Shai Goldman
Dramat, prod. Francja, Niemcy, Izrael, 2018r., 123 min.

25.11 – Podwójne życie
Swoimi bohaterami uczynił Assayas członków paryskiej bohemy, przeżywających właśnie kryzys wieku średniego. Leonard, pisarz snobujący się na bycie offline (Vincent Macaigne), pragnie wydać kolejną powieść, będącą zapisem romansu z pewną aktorką. Jego wydawca, przystojny karierowicz Alain (w tej roli super gwiazda francuskiego kina – Guillaume Canet), odrzuca książkę, bo o wiele bardziej pasjonuje go teraz świat e-booków, a dokładnie atrakcyjna doradczyni do sprawdigitalizacji. Alainowi umyka więc, że jego żona, marząca o ambitnej roli serialowa aktorka Selena (fantastyczny, autoironiczny występ Juliette Binoche) spotyka się z pewnym pisarzem, którego partnerka także nie wie o zdradzie, bo jest zbyt zajęta ogarnianiem PR–u prowadzącego podwójne życie polityka…
Reżyseria: Olivier Assayas
Scenariusz: Olivier Assayas
Obsada: Guillaume Canet, Juliette Binoche, Vincent Macaigne
Zdjęcia: Yorick Le Saux
KOMEDIA, prod. Francja, 2018r., 108 min.

Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia
W małej macedońskiej wiosce co roku odbywa się ciekawa ceremonia. Z okazji Epifanii pop rzuca do rzeki krzyż, a mężczyzna, który go wyłowi, może liczyć na wszelkie łaski i dobrobyt. Gdy relikwię wyławia kobieta – trzydziestoletnia Petrunia – w wiosce wybucha skandal.

Reżyseria: Teona Strugar Mitevska
Scenariusz: Teona Strugar Mitevska, Elma Tataragić
Obsada: Zorica Nusheva, Labina Mitevska, Stefan Vujisic
Muzyka: Olivier Samouillan
Zdjęcia: Virginie Saint-Martin
DRAMAT, prod. Belgia, Chorwacja, 2019r., 100 min.