Repertuar DKF Rumcajs – kwiecień 2022

Seanse odbywają się w każdy poniedziałek o godzinie 18.00 w Klubie Politechnik

4.04 „Częstochowa lata 70. XX wieku” godzina 17.30 wstęp darmowy

Film dokumentalny „Częstochowa lata 70. XX wieku”, prezentuje cała dekadę wydarzeń mających miejsce w naszym mieście w latach 70. ubiegłego wieku. W filmie zobaczymy fragmenty pochodów 1 majowych, imprezy na Promenadzie, obchody Dnia Hutnika. Zajrzymy także do niektórych szkół średnich i na wyższe uczelnie. Zobaczymy wydarzenia oraz imprezy kulturalne jakie odbyły się w Częstochowie.

Przypomnimy sobie sukcesy jakie odnosili nasi sportowcy w dyscyplinach takich jak: żużel, piłka nożna czy siatkówka. Dopełnieniem tych relacji, będą zdjęcia filmowe z ulic Częstochowy, miejsc często już nieistniejących.

Film „Częstochowa lata 70. XX wieku”, będzie ciekawą lekcją historii dla tych, którzy nie mieli okazji przeżyć tych chwil, natomiast dla wszystkich którzy pamiętają lata 70. Niniejszy obraz, będzie miłym wspomnieniem i przypomnieniem tamtych czasów.

4.04  – „Fabian albo świat schodzi na psy”

Berlin, rok 1931. Zmierzch Republiki Weimarskiej. Miejskie życie toczy się tu szybko i intensywnie, choć wciąż pobrzmiewają duchy niezabliźnionych ran z przeszłości oraz niepewność związana z tym, co nadejdzie. Codziennością rządzi chaos, daje się wyczuć wyraźny społeczny ferment.

Miejskie szlaki przecieramy wraz z aspirującym pisarzem Jakobem Fabianem. Do spółki ze swoim najlepszym przyjacielem Stephanem Labude prowadzą nocne życie, odwiedzając coraz to dziwniejsze lokale. Miejsca, gdzie polityczne dyskusje mieszają się z rozmowami o sztuce, a poważne tematy często ustępują taniej rozrywce. Ten osobliwy miejski labirynt wydaje się w równej mierze ekscytujący, co opresyjny. Szansą na odnalezienie właściwej drogi okazuje się dla Jakoba spotkanie z początkującą aktorką, która szybko zweryfikuje jego dotychczasowe spojrzenie na otaczającą rzeczywistość.

Reżyseria: Dominik Graf

Scenariusz: Dominik Graf / Constantin Lieb

Obsada: Tom Schilling, Saskia Rosendahl, Albrecht Schuch

Dramat, prod. Austria/Niemcy, 2021r., 173 min.

11.04 – „C’mon C’mon”

Wielki powrót Mike’a Millsa, twórcy niezapomnianych „Debiutantów”, a także Joaquina Phoenixa, który w „C’mon C’mon” zagrał swoją pierwszą od czasów „Jokera” rolę – zaskakując i całkowicie redefiniując swój wizerunek. Jego bohater Johnny, dziennikarz radiowy, uczy się uważnie słuchać, tworzyć trwałe więzi, naprawiać błędy przeszłości i… przytulać. Kameralny czarno-biały film Millsa buduje mosty między pokoleniami, dodaje otuchy i przykleja plastry na nasze najdotkliwsze rany. Phoenix wciela się w „C’mon C’mon” w nowojorskiego singla, który przemierza Amerykę z mikrofonem, pytając dzieciaki i młodzież o ich życie, marzenia, supermoce i plany na przyszłość. Po drodze reporter odwiedza mieszkającą w Los Angeles siostrę (Gaby Hoffmann), z którą nie rozmawiał od lat, a która teraz potrzebuje jego pomocy. Żeby wesprzeć ją w opiece nad dziewięcioletnim synkiem (Woody Norman), Johnny zabiera go ze sobą do Nowego Jorku. Wspólna podróż okaże się lekcją cierpliwości, odpowiedzialności i zwyczajnie: dorosłości, której dziennikarz dotąd unikał

Reżyseria: Mike Mills

Scenariusz: Mike Mills

Obsada: Joaquin Phoenix, Gaby Hoffmann, Woody Norman

Dramat, prod. USA, 2021r., 108 min.

25.04 – „W świetle dnia”

Rok 1943, piekło II wojny światowej. Po klęsce nad Donem sto tysięcy węgierskich żołnierzy, jako sojuszników hitlerowskich Niemiec, zostaje wysłanych na rozległe tereny sowieckiego imperium, by zaprowadzić ład na okupowanych terenach i stłumić opór ze strony partyzantów zgodnie z bezlitosną taktyką „zwalczania bandytyzmu” (Bandenbekämpfung).

Wśród nich jest kapral Istvan Semetka (w tej roli naturszczyk Ferenc Szabó), którego oddział przemierza surowe, nieprzyjazne tereny, by dotrzeć do małej wioski i tam rozbić obóz. Względny spokój zburzony zostaje na skutek zasadzki, w jaką wpadają żołnierze. W jej wyniku śmierć ponosi dowódca kompanii. To wydarzenie odciśnie piętno na bohaterze i zrzuci na niego ciężar odpowiedzialności za towarzyszy broni, ale będzie miało też poważne reperkusje dla mieszkańców wsi. Zwłaszcza gdy na miejsce dotrą posiłki, mające wesprzeć zaatakowany oddział.

Reżyseria: Dénes Nagy

Scenariusz: Dénes Nagy

Obsada: Ferenc Szabó, László Bajkó, Tamás Garbacz

Dramat wojenny, prod. Francja / Niemcy / Węgry / Litwa, 2021r., 103 min.

25.04 – „Minari”

W pogoni za amerykańskim snem Jakob Yi (Steven Yeun) przeprowadza swoją rodzinę z Kalifornii do sielskiego Arkansas. Jego marzeniem jest stworzyć własną farmę, której plony mogłyby zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Pozostali członkowie rodziny nie są zadowoleni z przenosin, zwłaszcza, gdy okazuje się, że ich nowy dom ma… kółka i jest tak wątły, że może sobie nie poradzić z nawiedzającymi okolicę tornadami. Jakby tego było mało, do rodziny dołącza nieco szelmowska babcia z Korei. Choć nie pachnie tak jak powinna, a jej metody wychowawcze są dość dziwaczne, na przekór wszystkiemu, nawiązuje nić porozumienia z 6-letnim niesfornym Davidem, a pozostałych członków rodziny uczy, jak tworzyć nową więź z Ameryką, pielęgnując równocześnie własną tradycję.

Reżyseria: Lee Isaac Chung

Scenariusz: Lee Isaac Chung

Obsada: Steven Yeun, Ye-ri Han, Alan S. Kim

Dramat, prod. USA, 2020r., 115 min.