DKF RUMCAJS zaprasza na filmy – kwiecień 2023

3.04

I Love My Dad

Gdy Franklin zrywa wszelkie kontakty z ojcem, zdesperowany starszy z mężczyzn nie może się z tym pogodzić. Posunie się do fortelu, by być na bieżąco z tym, co dzieje się w życiu wrażliwego, nieco samotnego chłopaka. Z pomocą nieoczekiwanie przyjdzie mu technologia. Nie widząc innej możliwości, Chuck wymyśla fałszywe konto w mediach społecznościowych, by mieć swojego syna na oku.

prod. USA, 2022r., 96 min.

Reżyseria: James Morosini

Scenariusz: James Morosini

Obsada: Patton Oswalt, James Morosini, Claudia Sulewski

KOMEDIA

Właściciele

Komedia satyryczna z gwiazdorską obsadą, będąca kinowym debiutem cenionego reżysera teatralnego. Niemal cała akcja filmu rozgrywa się w jednym pomieszczeniu, w trakcie zebrania wspólnoty mieszkaniowej pewnej praskiej kamienicy. Spotkanie grupy wyrazistych osobowości, z których każda ma własne pomysły, owocuje wieloma spięciami i groteskowymi sytuacjami.

prod. Czechy, 2019r., 96 min

Reżyseria: Jiří Havelka

Scenariusz: Jiří Havelka

Obsada: Tereza Ramba, Vojtěch Kotek, Dagmar Veškrnová

KOMEDIODRAMAT

14.04 Instrukcji nie załączono, godzina 11.30

Festiwal Jednego Filmu w ramach Kampanii na Rzecz Pogodnego Dzieciństwa trwa. Współorganizatorem wydarzenie jest Dyskusyjny Klub

Filmowy Rumcajs w gościnnych murach Akademickiego Centrum Kultury Politechniki Częstochowskiej. Partnerem Merytorycznym Uniwersytet im. Jana Długosza w Częstochowie. Patronat Honorowy Ambasada Meksyku w Warszawie.

14 kwietnia zapraszamy na film Instrukcji nie załączono. Życie Valentina (Eugenio Derbez) w słonecznym Acapulco zostaje przerwane, gdy znajoma zostawia mu niemowlę. Mężczyzna opuszcza Meksyk i wyrusza do Los Angeles w poszukiwaniu matki dziecka. Zamiast tego znajduje nowy dom dla siebie i dla małej Maggie (Loreto Peralta). Przez sześć lat Valentin wychowuje dziewczynkę zarabiając na życie jako jeden z najlepszych kaskaderów w Hollywood. Szczęśliwe życie obojga przerywa pojawienie się biologicznej matki Maggie. Mężczyzna po raz pierwszy od dawna czuje strach, że straci nie tylko córkę, ale także najlepszego przyjaciela. Film o dorastaniu do odpowiedzialności za innych, trudnej sztuce stawania się rodzicem. Niemal pod każdą szerokością geograficzną spotykamy te same problemy, intuicyjnie stajemy się sobie bliscy. Wydarzenie wpisuje sie w obchody 95 rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Meksykiem. Ambasada Meksyku w Warszawie objęła Festiwal Jednego Filmu Patronatem Honorowym.

17.04 DWA I PÓŁ SŁOŃCA

Film opowiada o niezwykłym człowieku i jego dylematach. Henryk Kluba, rektor Szkoły Filmowej, dziekan Wydziału Reżyserii, reżyser 2 arcydzieł filmowych podważających kłamliwą mitologię socjalizmu (Chudy i inni, Słońce wschodzi raz na dzień), następnie twórca propagandowych koszmarów (Opowieść w czerwieni) i członek KC PZPR.  Film podejmuje pytanie kim był Henryk Kluba: Konradem Wallenrodem czy Faustem? Odegrał zasadniczą rolę w wymyśleniu i ukształtowaniu procesu nauczania reżyserii w Szkole Filmowej, był wychowawcą i nauczycielem kilku pokoleń reżyserów i wykładowców. Związany z Częstochową; pochodził z Przystajni koło Częstochowy, ukończył Liceum im R. Traugutta w Częstochowie, absolwent kursu aktorskiego w Teatrze im A. Mickiewicza. Miał w Częstochowie wielu przyjaciół i znajomych. Był także aktorem, mistrzem epizodu (Dwaj ludzie z szafą, Darmozjad polski).

Reżyseria: Witold Szymczyk

Zdjęcia: Ricardo Torres, Stefan Żółtowski

Montaż: Andrzej Chmielewski

Dźwięk: Mariusz Walaszczyk

Produkcja: Projekcja Identyfikacja, TVP, Szkoła Filmowa, PISF. 2023r.

czas: 100 minut,

24.04 KLASYKA KINA: 1984

Klasyczna adaptacja powieści George’a Orwella opowiadająca o totalitarnym państwie, w którym obywatele są śledzeni i inwigilowani na każdym kroku, a wszelkie, nawet najmniejsze objawy indywidualności są brutalnie tłumione. W tym świecie Winston Smith (John Hurt) podejmuje beznadziejną walkę z systemem, próbując zdobyć chociaż namiastkę wolności dla siebie i kobiety (Suzanna Hamilton), którą kocha.

Reżyseria: Michael Radford

Scenariusz: Michael Radford, Jonathan Gems

prod. Wielka Brytania, 1984r., 113min.

Obsada: John Hurt, Richard Jenkins, Suzanna Hamilton

MELODRAMAT, THRILLER